Dialecte i Estàndard : els verbs

Hi ha formes dialectals que es poden utilitzar sempre, mentre que d’altres és millor substituir-les quan es tracta d’escrits formals.

ACCEPTAT EN TOTES LES SITUACIONS
  • Conjugacions amb “E” de tenir/venir: tenc,vénc,tengut,vengut,…
  • Els perifràstics  vares, vàrem, vàreu i  varen
  • Els participis fuit i duit
  • (jo) cap, rep, corr, menj, compr, pitj, salv, ompl, …
  • (jo) suu, tus, som, puig, prou
  • (jo) servesc,partesc,afegesc, …
  • (jo) estudii, confii, … 2
  • estam, estau
  • cantam, cantau, cantàs, cantassis, cantàssim, menjam, menjau, …
  • servesqui, afegesqui, …
  • nasqueres, nasqué, nasquérem, …
  • facem, faceu, facin
  • visquin
ACCEPTAT, PERÒ EN ESCRITS FORMALS MILLOR CANVIAR PER ⇒
  • enrecordar-se1, enriure’s, empenedir-se

     ⇒ recordar, riure’s, penedir-se

  • Infinitius cabre, sabre

     ⇒ caber, saber

  • Participis complit,establit,oferit

     ⇒ complert, establert, ofert

  • Presents acabats en IM,IS s’han de canviar per EM,EU3 :

     feim, feis          fem, feu

     deim, deis       ⇒ diem, dieu

      queim, queis   caiem, caieu

       reim, reis         ⇒ riem, rieu

  • L’imperatiu ha de passar a escriure’s complet (sense ometre la s) :

     digue’m   digues-me

      digue-li    digues-li

       …

 

*** MAI ACCEPTAT ***
  • No s’accepten gerundis acabat en GUENT/QUENT
  • No s’accepten esteim ni esteis 3 (Han de ser estam i estau)
  • Alerta a canviar per i : seré, seràs, seria, series, … estaré, estaràs, estaria, estaries, …
  • Atenció als acabats en VEN. Només són correctes si tenen l’infinitiu en VAR. Per tant : proven, arxiven, … En canvi : beuen, mouen, diuen, …
  • No s’accepten formes acabades en V : prou,lleu,arxiu,…
  • Atenció a l’abús d’utilitzar formes en GU. En general, només són correctes per als verbs velars (també voler i, en part, saber). Un verb velar és el que té la primera persona del present acabat en c (excepte sc). Exemples : estigues (estic), tengui (tenc)diguessin (dic), conegué (conec), volguéssiu, sàpigues, … En canvi, no són verbs velars : sentís (sent), partíssiu (partesc),
  • El verb haver no acaba en GUI : hagi, hagis, hàgim, hàgiu, hagin
  • No s’accepten parescut ni aparescut (Han de ser paregut i aparegut)

 

 

 

  1. Exemple :
    1. Informal :  Te n’enrecordes
    2. Formal :  Te’n recordes
  2. No confondre amb el present de subjuntiu, que va amb dièresi : estudiï, confiï, …
  3. Per exemple, segons el context escriuríem :
    1. Informal : estam i feim
    2. Formal : estam i fem

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *